czwartek, 18 lipca, 2024

Technologia LCD opiera się na działaniu ciekłych kryształów, które odpowiedzialne są za emitowanie światła. Popularny wyświetlacz LCD, to nic innego jak wyświetlacz ciekłokrystaliczny, który przez wiele lat wykorzystywany był nie tylko w telewizorach.

Jakie największe plusy?

Nowoczesne wyświetlacze LCD mogą pochwalić się nie tylko dużą przekątną ekranu, ale również doskonałą rozdzielczością. Dla wielu osób największą zaletą wyświetlaczy będzie jednak szeroki kąt widzenia, dlatego też odnalazły one bardzo szerokie zastosowanie.

Do największych zalet należy zaliczyć idealną geometrię obrazu, świetną jasność i niski pobór energii, który w dzisiejszych czasach odgrywa ważną rolę. Nowoczesny wyświetlacz LCD wyróżnia się także niewielką wagą zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę konkurencyjne rozwiązania dostępne na rynku. Ekrany LCD nie męczą także tak mocno wzroku.

Jakie minusy?

Wyświetlacze LCD mają oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad, o których należy zawsze pamiętać. W najtańszych modelach największym minusem jest słaba jakość odwzorowania kolorów i słabe kąty widzenia.

W tanich modelach mogą pojawić się tzw. „martwe piksele” i słaby czas reakcji matrycy, który powoduje nieprzyjemne dla oka służenie obrazu. Nie można zapominać także i o tym, że światło w mniejszym lub większym stopniu zawsze pochłaniane będzie przez warstwę ciekłokrystaliczną.

Dlaczego warto?

Wyświetlacze LCD zdobyły ogromną popularność przede wszystkim dlatego, że są bardzo tanie. Osoby, które w pierwszej kolejności stawiają na konkurencyjne ceny, powinny jak najszybciej zapoznać się właśnie z technologią LCD. Nie można zapominać również i o tym, że to właśnie wyświetlacze LCD z podświetleniem CCFL są zdecydowanie najmniej wymagające przy produkcji, dlatego też wykorzystywane są one na szeroką skalę w wielu branżach.

Dobry wyświetlacz LCD nie ma żadnego większego problemu z agresją barwną i przedstawieniem wysokiej jasności. Ekrany LCD zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zagwarantować równomierne podświetlanie, dzięki czemu obraz jest bardzo przejrzysty. Nowoczesne wyświetlacze LCD mogą pochwalić się także dużą żywotnością, dlatego też wiele osób decyduje się na ich zakup. W przeciwieństwie do konkurencyjnych technologii nie ma tutaj problemów z wypalaniem obrazu. W przemyśle ogromną rolę odgrywa także pobór energii, a na tym polu technologia LCD radzi sobie całkiem nieźle.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem

Tags: ,

Related Article

No Related Article

https://emtec-group.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoj-sprzymierzeniec-w-chlodne-dni/ https://galoo.pl/ogrzewacz-gazowy-na-taras-niezawodne-zrodlo-ciepla-pod-golym-niebem/ https://goldavocado.pl/komfort-i-styl-w-kuchni-wybierz-idealny-hoker/