wtorek, 18 czerwca, 2024

Każdy z nas przesypia jedną trzecią swojego życia. Szkoda tracić cenny czas na spanie  na źle dobranym, niewygodnym materacu! Jeśli każda noc zamiast ukojenia serwuje Ci ból pleców i dyskomfort, to znak, że najwyższa pora na zmiany. Dzisiaj zastanowimy się, czym kierować się podczas kupna materaca.

Twardość

Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na komfort korzystania z danego materaca jest stopień jego twardości. Jeszcze do niedawna zwykło się twierdzić, że im twardszy jest materac, tym lepiej dla naszych pleców. Dzisiaj ortopedzi zrywają z tą teorią. Specjaliści jednoznacznie stwierdzają, że stopień twardości materaca powinien być dopasowany do budowy anatomicznej użytkownika, a dokładniej – jego wagi. Materac powinien zapewniać równomierne podparcie kręgosłupowi na całej jego długości w taki sposób, aby maksymalnie odciążyć mięśnie. Materace miękkie dedykowane są przede wszystkim drobnym osobom o niskiej wadze, natomiast twarde – osobom cięższym.

Rozmiar

Wielkość materaca powinna być dobrana w taki sposób, aby nie krępowała ruchów i nie wymuszała przybierania niematuralnej pozycji. Długość materaca powinna wynosić o minimum 20 cm więcej niż wzrost użytkownika. W łóżkach podwójnych najlepiej sprawdzają się materace 140×200, 160×200, 180×200 lub 200×200, a pojedynczych – 80×200 lub 90×200.

Wygoda przede wszystkim

Pamiętaj o tym, że materac ma być przede wszystkim wygodny. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto zrobić w sklepie mały test na żywo. Nie krępuj się – połóż się na interesującym Cię modelu ekspozycyjnym i sprawdź, jak zachowuje się pod wpływem nacisku.

Tags: ,

Related Article

No Related Article