sobota, 20 lipca, 2024

Jedną z obecnie najczęściej stosowanych metod wykonywania przeszczepu włosów jest metoda FUE, czyli Follicular Unit Extraction. Oznacza ona zatem ekstrakcję mieszków włosowych, co stanowi duży progres w dokonywaniu przeszczepu włosów i umożliwia rezygnację z typowej metody chirurgicznej polegającej na wycinaniu fragmentów skóry z mieszkami włosowymi. W tej metodzie pobiera się mikroszczepy, które następnie są odpowiednio przygotowywane do zabiegu i wszczepiane we wcześniej wykonane niewielkie nacięcia na skórze. Taka procedura prowadzi do uzyskania bardziej naturalnego efektu, mniej uciążliwej rekonwalescencji i znacznie mniejszych blizn, które są praktycznie niezauważalne po odrośnięciu włosów. O czym jednak należy pamiętać przez zabiegiem?

Konsultacja wstępna

Zanim pacjent zdecyduje się na zabieg medycyny estetycznej, jakim jest przeszczep włosów metodą FUE, musi umówić się na wstępną konsultację z lekarzem. Taka rozmowa służy upewnieniu się, że pacjent jest w dobrej kondycji zdrowotnej, nie istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, a przyczyna wypadania włosów nie dyskwalifikuje do jego wykonania. To niezwykle ważne, ponieważ nie każdy może przystąpić do przeszczepu. Mowa tutaj chociażby o pacjentach z łysieniem plackowatym.

 

Na konsultacji omawia się również krok po kroku cały zabieg, a także ustala, który obszar na ciele będzie obszarem dawczym dla mieszków włosowych. Określa się ponadto, gdzie dokładnie wszczepi się przygotowane grafty.

 

Pacjent zostanie także poinformowany, jak przygotować się przed zabiegiem i czego nie powinien robić przed całą procedurą.

Zastosowanie leków i suplementów diety

Około dwa tygodnie przed zabiegiem pacjent musi zrezygnować ze stosowania niektórych suplementów diety. Najczęściej wymienia się tutaj preparaty zawierające witaminę E oraz B. Ważne jest także, aby skonsultować się w kwestii możliwości odstawienia wybranych leków, które mogą powodować rozrzedzanie krwi. Jest to niebezpieczne, ponieważ pobieranie graftów oraz ich wszczepianie może przyczyniać się do powstawania niewielkiego krwawienia. W jego efekcie powstają niewielkie strupki, które przyspieszają proces gojenia skóry i zmniejszają prawdopodobieństwo pojawienia się wyraźnych blizn. Zażywanie wymienionych substancji może utrudniać proces gojenia i rekonwalescencji.

 

Podobny efekt mogą powodować niektóre zioła i herbatki ziołowe, dlatego należy poinformować o ich zażywaniu lekarza, z którym omawia się przystąpienie do zabiegu.

Korzystanie z używek

Kolejne wskazanie lekarskie to zaprzestanie picia mocnej kawy i herbaty przed zabiegiem. Zawarta w nich kofeina może powodować wzrost ciśnienia we krwi, co również utrudni gojenie się ran i może wzmagać krwawienie.

 

Zdecydowanie odradza się również sięgania po alkohol. On także zwiększa ryzyko krwawień. Najlepiej odstawić go nawet tydzień przed terminem zabiegu.

 

Trzeba ponadto wspomnieć o paleniu papierosów. Wpływa to negatywnie na krążenie krwi, gojenie się ran. Ponadto zawarta w papierosach nikotyna może zwężać naczynia krwionośne, a także utrudniać transfer tlenu w krwioobiegu, co jest niezwykle istotne w czasie rekonwalescencji. Co więcej, im dłużej goją się rany, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, do których zaliczają się infekcje skórne. Skóra, która nie może odpowiednio się zregenerować, może zostać naznaczona większymi bliznami.

Nieprawidłowa pielęgnacja głowy przed zabiegiem

Przed przeszczepem włosów należy zrezygnować ze środków pielęgnacyjnych do włosów, ponieważ mogą one zawierać substancje poprawiające krążenie krwi i wzmagające krwawienie. Należy także zaprzestać stosowania preparatów stylizacyjnych, takich jak lakiery, żele, pianki itd. Najlepiej zdecydować się na dokładne mycie głowy, jednak bez dodatkowych kosmetyków.

 

Należy zaznaczyć, iż wymienione wyżej wytyczne i zalecenia to jedynie kilka najistotniejszych kwestii, jakie na konsultacji poruszy lekarz. Na podstawie wywiadu medycznego lekarz może zalecić dodatkowe środki ostrożności. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy możesz przystąpić do przeszczepu włosów, umów się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.

Tags: ,

Related Article

No Related Article

https://dinusiek.pl/ogrzewacz-tarasowy-jak-cieszyc-sie-tarasem-niezaleznie-od-pory-roku/ https://e-halina.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-kazdym-sezonie/ https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/